- 10% na pierwsze zakupy! Wpisz w koszyku kod: ZAKUPYNR1| Min. zakupy 299,99 PLN | Nie dotyczy promocji oraz megapromocji

8 powodów, dla których warto pić kawę codziennie

Kawa, ze względu na swoje właściwości zdrowotne, od lat znajduje się w centrum zainteresowania naukowców. Większość badań mówi o korzyściach płynących ze spożywania umiarkowanych ilości kawy (około trzy filiżanki dziennie). Liczba wielbicieli tego napoju rośnie z roku na rok. Długa historia kawy dostarcza nam wielu faktów na jej temat. Dlaczego więc warto pić kawę? Sprawdź!

Właściwości kofeiny

Kawa jest bogatym źródłem kofeiny, naturalnego alkaloidu o właściwościach pobudzających. Kofeina usprawnia pracę mózgu, zwiększa koncentrację i wydolność fizyczną organizmu, przyspiesza pracę serca, a także stymuluje czynność pęcherzyka żółciowego. Nadmierne spożycie kawy może niestety powodować negatywne skutki, takie jak drżenia rąk, wzrost ciśnienia krwi, zgaga lub bezsenność. Ryzyko „przedawkowania” kawy jest jednak niewielkie. Pijąc napój z umiarem i przestrzegając pewnych zasad, właściwości prozdrowotne kawy zdecydowanie przewyższają jej możliwe negatywne działanie.

Zastanówmy się więc, czy kawa jest dobra dla zdrowia i jak dokładnie ten napój wpływa na organizm.

  1. Stymuluje układ nerwowy

Już 1 filiżanka kawy dziennie sprawia, że poczujesz się mniej zmęczony. Wszystko to dzięki kofeinie, która przedostaje się do krwiobiegu, a następnie do mózgu. Zwiększa produkcję dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny. Hormony te zwiększają poziom energii, poprawiają nastrój i ogólne funkcje poznawcze.

  1. Poprawia wydajność fizyczną

Kawa jest dobra dla osób uprawiających sport. Według badań kofeina zwiększa aktywność fizyczną o 11-12%. Wynika to z faktu, że substancja ta wpływa pobudzająco na produkcję adrenaliny przez organizm. 60 minut przed treningiem na siłowni zaparz sobie kawę mieloną KIMBO Aroma Intenso, która sprawi, że twoja wydajność wzrośnie!

  1. Spalanie tłuszczu

Kofeina rozkłada komórki tłuszczowe, zamieniając je w wolne kwasy tłuszczowe, które organizm może wykorzystać jako paliwo. Prawie każdy produkt odchudzający zawiera kofeinę. Ta naturalna substancja jest w stanie przyspieszyć metabolizm o 3-11%.

  1. Kawa zmniejsza ryzyko demencji i choroby Alzheimera

Naturalna kawa zapobiega demencji starczej oraz prawdopodobnie zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera o 65%. Kofeina zawarta w kawie wpływa wspomagająco na procesy pamięciowe organizmu. Aby zapobiec rozwojowi choroby, konieczne jest także prowadzenie aktywnego trybu życia, przestrzeganie zdrowej diety i unikanie stresu.

  1. Wsparcie wątroby

Brytyjskie czasopismo Alimentary Pharmacology and Therapeutics opublikowało przegląd łączący 9 badań, które wykazały, że picie zaledwie dwóch filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko marskości wątroby o 45%. Jednak lekarze nie potrafili określić, w jaki dokładnie sposób kawa chroni wątrobę. Najprawdopodobniej wynika to z zawartości takich substancji, jak kwas chlorogenowy, kafestol i kaweol, które działają przeciwutleniająco i przeciwzapalnie.

  1. Zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2

Obecnie około 300 milionów ludzi na całym świecie cierpi na cukrzycę typu 2. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna twierdzi, że do 2030 r. co 10 dorosła osoba na Ziemi otrzyma diagnozę cukrzycy. Według obszernych badań, w których przeanalizowano 18 artykułów naukowych, jedna filiżanka kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 7%. W badaniach wzięło udział ponad 457 tysięcy osób. Wpływ kawy na rozwój cukrzycy nie został jeszcze jednoznacznie określony, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

  1. Kawa z mlekiem jest dobra na kości

Negatywnym działaniem kawy jest zaburzenie wchłaniania dobroczynnych pierwiastków, w szczególności wapnia. Dodanie mleka do napoju pomoże zrekompensować utratę tego niezbędnego składnika.

  1. Zwiększa libido

Liczne badania potwierdziły, że osoby pijące kilka filiżanek kawy dziennie są bardziej aktywne seksualnie. Korzyści płynące z kawy są takie same dla mężczyzn i kobiet. Kawa jest silnym afrodyzjakiem!

W naszym sklepie online znajdziesz dużą ofertę kaw na każdy gust! Sprawdź teraz!