Zapisz się na newsletter i zgarnij wyjątkowe korzyści. Promocje, nowości, rabaty, zniżki - to wszystko czeka na Ciebie już teraz!

Zapisz mnie

Jak uniknąć błedów podczas prania?

Pomimo tego, że pranie to prosta codzienna czynność, za każdym razem, kiedy musimy wyprać nową rzecz po raz pierwszy, pojawia się to samo pytanie: czy zostanie ona uszkodzona w pralce?

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas prania, wystarczy wyeliminować kilka najczęstszych błędów, prowadzących do zniszczenia tkanin, pogniecenia swetrów czy utraty koloru i połysku. Jakie są najczęstsze błędy, które być może popełniasz?

Wyblakłe rzeczy

Najczęstszy problem jest związany z dyspersją barwnika: pod koniec cyklu prania widzimy, że czerwona koszulka wyblakła, podczas gdy inne jasne rzeczy nabrały różowego odcienia. Właściwie jest to przewidywalny skutek prania zmieszanych kolorów ubrań jednocześnie. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest oddzielne pranie: osobne dla rzeczy jasnych, ciemnych i kolorowych, a także pranie nowych rzeczy osobno.

Co jednak, jeśli szkoda już wystąpiła? Nie panikuj: jest kilka sposobów na uratowanie sytuacji. Aby usunąć plamy, musisz działać bez zwłoki. Jeśli problem dotyczy białej tkaniny, wystarczy umyć ją ręcznie z dodatkiem sody oczyszczonej lub wybielającego detergentu. Jeśli kolorowy przedmiot wyblakł, możesz wypróbować specjalny produkt do delikatnych i kolorowych przedmiotów. W naszym sklepie możesz kupić uniwersalny odplamiacz w sprayu the Pink Stuff albo wybrać odpowiedni dla Ciebie środek.

Serwetki w kieszeniach

Może to brzmieć niedorzecznie, ale ile razy zdarzyło Ci się wyjmować kawałki chusteczek z kieszeni wypranych spodni, czyścić ubrania i drzwiczki pralki z powodu zapomnianego w kieszeni kawałka papieru? Przed rozpoczęciem prania należy zawsze sprawdzić, czy w którejś z kieszeni nie została zapomniana chusteczka lub serwetka. Jeśli jednak już wypraliśmy odzież razem z kawałkami chusteczek, wystarczy po prostu energicznie potrząsnąć ubraniem, aby usunąć fragmenty papieru. Można też użyć lepkiego wałka, aby pozbyć się najbardziej upartych i widocznych, zwłaszcza na ciemnych ubraniach, kawałków.

Niewłaściwa temperatura

W rankingu najczęstszych błędów prania zdecydowanie należy wymienić niewłaściwą temperaturę. Ten błąd, będący bezpośrednią przyczyną zniszczonych tkanin i wyblakłych kolorów, może drogo kosztować: nigdy nie pierz wełny ani delikatnych materiałów syntetycznych w wysokich temperaturach. Aby uniknąć pomyłki, sprawdź symbole prania na etykietach i odpowiednio dostosuj programy pralki.

Zbyt agresywne pranie wstępne

Energiczne pranie wstępne również może skutkować problemami. Jest to szczególnie ważne podczas prania delikatnych tkanin, ponieważ wstępna obróbka może zniszczyć nadruki i włókna, a nawet prowadzić do powstania dziur w odzieży. Jeśli chcesz usunąć uporczywą plamę, preferowane jest ręczne przygotowanie przedmiotu specjalnym i niezbyt agresywnym detergentem. Pozwól mu pracować przez kilka minut, a następnie umieść w pralce. Aby pozbyć się plam, wypróbuj odplamiacz The Pink Stuff, które znajdziesz w naszym sklepie.

Za dużo detergentu

Wbrew pozorom, zbyt duża ilość detergentu w pralce nie gwarantuje nienagannej czystości pranych tkanin. Nadmierna ilość preparatu może powodować pleśń i nieprzyjemne zapachy, pozostawiać smugi i resztki proszków do prania na ulubionych rzeczach, a także być przyczyną alergii.

Przeciążanie

Przeciążenie pralki również przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego: napełnianie bębna pralki powyżej jego dopuszczalnej ładowności nie pozwoli zaoszczędzić czasu i energii. Ponadto, ponieważ woda i detergent nie mogą swobodnie przeniknąć przez włókna, gdy pranie jest przeładowane, tkaniny pozostaną brudne i cykl prania trzeba będzie powtórzyć.

Jak uniknąć błędów w myciu

Oczywiście, można zapobiec wyżej wymienionym błędom. Stosowanie się do instrukcji znajdujących się na metkach ubrań pozwoli uniknąć większości problemów. Rozdzielenie bielizny według koloru i rodzaju tkaniny jest konieczne, tak samo jak odpowiedni wybór programu prania. W ten sposób Twoje ubrania będą czyste i dłużej utrzymane w doskonałym stanie!