Zapisz się na newsletter i zgarnij wyjątkowe korzyści. Promocje, nowości, rabaty, zniżki - to wszystko czeka na Ciebie już teraz!

Zapisz mnie

Kapsułki czy proszek?

Dziś rynek chemii gospodarczej jest różnorodny i ogromny. Detergenty są dostępne w różnych formach. Z tego powodu ludzie często stają przed pytaniem, jaką formę środka czyszczącego wybrać do prania. Obfitość kapsułek helu, proszków, zaskakuje człowieka. Zastanówmy się, jak wybrać odpowiedni detergent do prania.

Proszek

Proszek do prania to syntetyczny detergent w postaci proszku, niezbędny do prania ubrań. Jest uważany za najpotężniejszy środek chemii gospodarczej niż kapsułki. W kompozycji często dodaje się sodę i wybielacz. Do proszków do prania w pralce dodaje się również gaśnice piankowe (nadmiar piany źle wpływa na jakość tkanin).

Istnieje wiele rodzajów proszków. Ogólnie dzielą się na: uniwersalne i specjalne. Proszki uniwersalne to takie, które piorą każdą odzież, niezależnie od stopnia zabrudzenia i temperatury użytej wody. Proszki specjalne są podzielone według rodzaju tkaniny i koloru: na biały, na czarny, na kolorowy, na jedwab i wełnę itp. Pracują w niskich temperaturach wody. Jest jednak proszek do usuwania plam pochodzenia białkowego, takich jak: krew, tłuszcz, jajka. Wymagają 45-50°C wody.

+ Korzyści w proszku:

  • Finansowo jest to lepsza opcja.
  • Dzięki formie agregatu możesz kontrolować masę substancji.
  • Opakowanie wystarcza na wiele prań.
  • Może być stosowany do usuwania uporczywych plam.

 

Proszek to stary, dobrze znany detergent, ale ważne jest, aby wybrać odpowiedni. W końcu istnieje wiele rodzajów. Najważniejsze, że nie powoduje alergii, nie psuje tkanin i dobrze się pierze.

Kapsułki

Kapsułki helu to koncentrat detergentu z dodatkiem nabłyszczacza. Znajduje się w powłoce polimerowej rozpuszczalnej w wodzie, która pod wpływem wody rozpuszcza się i żel dostaje się na pranie. Są popularne ze względu na łatwość użytkowania. Jednocześnie doskonale usuwają zabrudzenia i nadają się do codziennego użytku.

Podobnie jak proszki, kapsułki podzielone są w zależności od koloru lnu i rodzaju tkaniny. Istnieją kapsułki na uporczywe plamy. W ich składzie dodawane są specjalne substancje-enzymy. Rozkładają związki organiczne. Muszą być używane w niskich temperaturach i nie powinny być używane do prania jedwabnych lub wełnianych rzeczy.

+ Zalety kapsułek z gelem:

  • Kapsułki są uważane za bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Ponieważ koncentrat zawiera pewną ilość substancji zgromadzonych w otoczce, dzięki czemu nie przesadzasz z ilością środków.
  • Są mniej alergizujące, ponieważ osoba nie ma bezpośredniego kontaktu ze składem kapsułki.
  • Do kompozycji często dodaje się zmiękczacz do tkanin, dzięki czemu rzeczy po praniu długo zachowują przyjemny zapach.
  • Są łatwe w przechowywaniu i użytkowaniu.
  • Kapsułki helu są dobrze rozpuszczone i wypłukane, nie pozostawiając śladów ani na przedmiotach, ani na powierzchni bębna pralki.
  • Bardziej delikatny dla tkanin (odpowiedni do prania delikatnych tkanin).

 

Kapsułki do prania można stosować, ale nie zawsze. Należy przestrzegać zasad ich przechowywania, aby uniemożliwić dzieciom i zwierzętom kontakt z nimi. Chcąc prać z użyciem bezpiecznych substancji, lepiej zastąpić kapsułki proszkami do prania o naturalnym składzie (na bazie mydła). Ale oni już nie mają tak dużej mocy oczyszczającej.

Podobieństwa i różnice

Nie ma szczególnej różnicy między proszkiem a kapsułkami. Zarówno proszki, jak i kapsułki zawierają substancje powierzchniowo czynne, enzymy, aromaty i inne środki chemiczne. Kompozycje są w zasadzie identyczne i mogą różnić się dodawaniem różnych substancji pomocniczych, np. Kolorem lub zapachem. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni produkt, zwłaszcza jeśli pierzesz ubranka dzieci i niemowląt.

Ostateczny wniosek o tym, jaką chemię gospodarczą wybrać do prania ubrań, musisz zrobić sam. Wszystko zależy od wykonywanego zadania. Całkowicie bezpieczne mycie jest możliwe tylko przy użyciu naturalnych proszków do prania na bazie mydła. Jeśli potrzebujesz wyczyścić delikatne tkaniny, lepiej nadają się kapsułki.

Kiedy plamy są stare, to na pewno lepiej poradzi sobie proszek (ze względu na ścieralność). Jeśli masz skłonność do alergii przy kontakcie, lepiej użyć kapsułek. Dlatego w domu lepiej mieć zarówno kapsułki jak i proszek, używając różnych środków w zależności od prania.

! Niezależnie od używanego produktu, jeśli rzecz po praniu ma intensywny zapach, plamy lub szorstkość tkaniny, oznacza to, że produkt pozostał w tkaninie, a pranie należy dobrze wypłukać. Ponieważ może zaszkodzić twojemu ciału.

Jak uniknąć błędów podczas prania? - Czytaj nasz poprzedni artykuł!